Lunchbox dziecka

2 kwietnia, 2014

W końcu już czas powrotu do szkoły tuż, tuż, a jeśli nie to spacerów ciąg dalszy. Na pewno nie raz wzięłaś na drogę do przekąszenia coś, co akurat znajdywało się pod ręką, a na początku Waszej drogi w nieznane na pewno nie raz kręciliście się blisko domu, by w razie burczącego brzuszka cofnąć się do domu. Tak jak mama starszaka pewnie nie raz wyjmowała z plecaka nie tknięte kanapki.

Temu wszystkiemu winna jest Nasza nie wiedza i obawa przed czymś nowym, ale dlaczego nie upraszczać sobie życia? Dziecko z chęcią zje posiłki kolorowe, niż to co je codziennie, a mając parę groszy przy sobie szybciej straci je na jakieś śmieciowe jedzenie, niż wyda na coś pełnowartościowego.
A co to jest ten lunchbox? Nic innego jak pudełko śniadaniowe. Sam zwrot „lunch box” przyjął się bardziej dla takich pudełek ze specjalną podziałką na części posiłku.

Jak przygotować lunchbox dla juniora? 
Picie. Podstawa to dobra herbatka, ewentualnie mleko itp. zależy na jakim etapie jest już Twój maluszek. Tutaj warto też zaznaczyć, że można śmiało odciągnąć pokarm do butelki. Miej też zawsze przy sobie kilka drobnych, albo awaryjną dodatkową butelkę pełną picia w razie nadmiernego pragnienia.
Jedzenie. Zależnie od pory posiłków, które będziesz spędzać aktualnie poza domem (możesz być w parku, albo u koleżanki) weź to co dziecko jada w tym momencie plus coś awaryjnego (gdy okaże się, że maluch potrzebuje więcej energii). Np. idąc w porze obiadowej zabierz ze sobą całą porcję/ słoik i np. dużego banana. Obiad na dworze to jednak nie najlepszy pomysł, w tym czasie lepiej zajrzeć do bliskiej osoby, by podgrzać dziecku posiłek. Czasami warto przesunąć główny posiłek na późniejszą/ wcześniejszą porę, a zabrać ze sobą więcej przekąsek. Jakich? Biszkopty, owoce, ciastka zbożowe (o ile są już ząbki), deserki w słoiczkach, jogurty, bułeczki maślane itp.

Co powinno się znaleźć w pudełku dla starszaka?
Picie. Starsze dziecko powinno się już uczyć jak cola niszczy zdrowie (szczególnie zęby) i lepiej, na prawdę lepiej, podać dziecku sok z kartonu, czy zrobić słodką herbatkę, niż pozwolić na takie szkodniki. Nie zapominamy, że woda smakowa, to kolejna kopalnia cukru.
Jedzenie. Starsze dziecko powinno już bezapelacyjnie dostawać odpowiednie porcje w posiłku. Białko, węgle, tłuszcze, owoce i warzywa. Wcale nie trzeba kupować specjalnego pojemnika częściowego, bo można w jeden duży pojemnik, wsadzić kilka małych opakowań po serkach z przykrywkami, albo plastikowych mini pojemniczków. Poniżej daję kilka foto przykładów takich lunch boxów.
Pamiętajmy tylko o tym, by dziecku rozdzielać wszystko po 1/4, nie tak jak w przypadku fit mam, gdzie zachowują one całkiem inne proporcje 😉

Jak przedstawiają się koszta?
Pojemniki śniadaniowe można kupić już od 2-3zł/1szt. Jednak czasami lepiej opłaca się kupować zestawami. Ceny na allegro wyglądają tak:

32621e418d95a230e97b807b391670a0

1. zestaw 17 pojemników [14,99zł] 2. zestaw [19,90zł] 3. Lunchbox [39,90zł] 4. pojemnik hermetyczny [17,90zł]

Nie jest to bardzo droga inwestycja, a na prawdę warta swojej ceny. Nie ma nic przyjemniejszego jak dobry i pełnowartościowy posiłek po za domem.

Categories
Tags
Share a Comment