Zdrowie podczas ciąży

15 lipca, 2014

Ciąża to czas tak ogromnych zmian w ciele kobiety, że prowadzą one do prawdziwej rewolucji. Nie tylko zmienia się ona zewnętrznie. Następują różnicę w sferze psychiki. Do głosu zaczyna dochodzić również gra hormonów. Tym sposobem przyszła matka może jednej chwili śmiać się głośno i radośnie, by za chwilę zanosić się płaczem. Organizm reaguje na wiele problemów podobnie jak w czasie dojrzewania. Młoda kobieta reaguje jak nastolatka. Nierzadko ma tego pełną świadomość nawet w chwili „dziania się” danej sytuacji, jednak nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami.

Idealną sytuacją jest przypadek kiedy ciąża jest planowana. Kobieta wraz z partnerem się bowiem do niej odpowiednio przygotowuje. Przechodzi badania, konsultuje decyzję o dziecku z własnym ginekologiem, przyjmuje odpowiednio wcześniej witaminy, zwłaszcza kwas foliowy. Jednak nie łudźmy się – nie zawsze sytuacja wygląda tak różowo. Przeważająca większość ciąż jest dziełem przypadku. I nie ma tutaj większego znaczenia fakt, że jest ona akceptowana, a dzieci kochane z całego serca. Już w momencie dowiedzenia się o ciąży należy radykalnie zmienić swój styl bycia. Pamiętać należy nie tylko o sobie, ale również o tym, że niedługo na świat przyjdzie dziecko. Nie można zapominać o zdrowym odżywianiu oraz o prowadzeniu spokojniejszego trybu życia. Nie należy się nazbyt przemęczać ani za dużo się stresować. To niewskazane nie tylko dla nas, ale również dla naszego dziecka.

Jak wygląda ta sprawa z punktu widzenia uprawiania sportu? Czy można kontynuować swoje wyjścia do fitness klubów? Czy można biegać wyczynowo? Na pewno powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Niech on zdecyduje, jakie ćwiczenia nam prowadzić. Możliwe jest również uczęszczanie na zajęcia przygotowane specjalnie dla kobiet w ciąży. Mamy wtedy pewność, że każde ćwiczenie jest bezpieczne dla naszego nienarodzonego jeszcze maluszka. Ciekawe jest również to, że konkretne ćwiczenia powinny być wykonywane w odpowiednim czasie. Ćwicząc podczas ciąży, wpływamy również na nasze lepsze samopoczucie. Niwelujemy występujące dolegliwości.

Categories
zdrowie  
Tags
Share a Comment