Język niemowlaka

1 kwietnia, 2014

Od momentu przyjścia na świat dziecko próbuje się się z nami kontaktować. Patrząc głęboko w oczy zadaje pierwsze pytania-Kim jesteś? Co ja tutaj robię? O co tu chodzi?
Specjaliści podkreślają, że już od pierwszych dni należy z niemowlakiem rozmawiać, mówić do niego jak najwięcej. Dziecko nie tylko odczuwa wówczas nasze zainteresowanie, ale także przyswaja sobie coraz to nowe dźwięki i utrwala te już znane. Szybciej będzie reagować na swoje imię i szybciej powie w końcu to upragnione słowo – MAMA. Poza tym dziecko mówi do nas przez cały czas poprzez swoje miny, mimikę twarzy i zachowanie.

 

Jest mi źle i smutno
Najprostszym sposobem wyrażenia negatywnych emocji oraz przekazania dyskomfortu przez malca jest płacz. Dla rodziców wychowujących pierwsze dziecko płacz malca jest najczęściej powodem do paniki. Spokojnie, nauczmy się rozróżniać rodzaje płaczu wsłuchując się w go. Głośny  i długo trwający płacz, przypominający wręcz krzyk jest sygnałem, że dziecko coś boli. Niespodziewany i równie głośny wybuch płaczu oznacza, że dziecko coś przeraziło. Być może zły sen, poruszona niespodziewanym podmuchem wiatru firanka lub szczekanie psa za oknem. Gdy dziecko jest głodne, jego płacz faluje i jest przerywany lekkimi chrząknięciami. Płacz o niskim natężeniu jest znakiem że nasz bobas jest znudzony i chciałby z nami pogadać.

Teraz jestem szczęśliwy
Już kilkanaście dni po narodzinach na twarzy naszego dziecka pojawia się coś na kształt uśmiechu. Tak naprawdę jednak, jest to faktycznie uśmiech. Gdy tylko pojawisz się w polu jego widzenia, zacznie się uśmiechać. Jesteś najbliższą mu osoba, przy tobie czuje się bezpiecznie, zapewniasz opiekę, pokarm, usuwasz wszelkie niedogodności. Dlatego odwdzięcza ci się najlepiej jak w tym momencie potrafi, czyli uśmiechem. Nie marnuj żadnego z nich. Dużo do dziecka mów i również uśmiechaj się jak najczęściej.

Mowa ciała

Dziecko nabierając sił i poznając swoje ciało zaczyna z niego korzystać. Chcąc chwycić ulubioną zabawkę, dotknąć cię gdy jesteś blisko lub odwracając głowę w stronę taty, gdy pojawi się w pobliżu. W miarę rozwijania się będzie wyrażało swoją radość unosząc brzuszek do góry i opuszczając. Natomiast w chwilach gdy wyczuje zagrożenie, będzie odwracać twarz w przeciwnym kierunku i zasłaniać ją piąstkami.

Daj mi to
Jeżeli dziecku coś się spodoba to oprócz radosnego gaworzenia, będzie również wyciągało rączki w tę stronę. Pokazywanie palcami jest nieładne, to prawda, ale dziecku spokojnie to wybaczmy. Dużą radość też sprawi mu możliwość spowodowania konkretnego działania rączkami, na przykład wprawienie w ruch wiszących na łóżeczkiem zabawek. W okolicach 10-12 miesiąca nasza pociecha nauczy też robić się pa pa.

Gram twarzą

Jeśli dziecku coś się nie spodoba, brwi unoszą się do góry a usta układają się literkę U. W przypadku chęci zasygnalizowania niezadowolenia usta się zaciskają, czoło się marszczy a oczka mrużą się. Zdziwienie objawia się szeroko otwartymi oczami i buzią. Dziecko dość szybko nauczy się również odczytywać nasz stan emocjonalny z naszej twarzy. Dlatego jeszcze raz przypominamy. Uśmiechajmy się jak najczęściej.

Categories
zdrowie  
Tags
Share a Comment