Zabawki dla dzieci

11 października, 2014

Zabawki dla dzieci pełnią różne funkcje. Nie tylko cieszą, ale mogą też uczyć i stymulować rozwój dziecka. Ważne jest to, żeby mądrze wybierać prezenty dla dzieci. Przede wszystkim stosownie do ich wieku, potrzeb i możliwości.

Jeśli rodzice kupują elektryczna kolejkę półrocznemu dziecku będzie to raczej zabawka dla taty. Lalka Barbie dla rocznej dziewczynki również nie jest najlepszym prezentem. Warto przed zakupem zabawek dla dziecka skorzystać z porad dla rodziców, których nie brakuje w różnych książkach i w Internecie. Przede wszystkim trzeba zwraca uwagę na oznaczenia na zabawkach dotyczące wieku. Jeżeli jakaś zabawka nie jest odpowiednia dla dzieci poniżej trzeciego roku życia należy to wziąć pod uwagę. Zwykle chodzi tutaj 0 zbyt drobne części zabawki, które małe dziecko mogłoby na przykład połknąć.

Kilkumiesięcznym dzieciom nie należy dawać naraz zbyt wielu zabawek. Najlepiej wybrać kilka i co jakiś czas je zmieniać. Nadmiar może je przytłoczyć. Natomiast większe dzieci powinny mieć już możliwość samodzielnego wyboru zabawki. Najlepiej, żeby miały dostęp do różnych rodzajów zabawek, bo każda z nich może stymulować rozwój dziecka w inny sposób. Na pewno każde dziecko powinno mieć klocki. Pomagają one w nauce koordynacji ruchów. Dziecko zaczyna rozumieć, że można coś budować, tworzyć… Rozwój motoryczny z kolei przyspiesza zabawa piłkami i różnego rodzaju jeżdżącymi przedmiotami. Mogą to być zwierzątka na kółkach, samochodziki czy rowerki. Pluszowe zwierzątka nie tylko uspakajają dziecko, ale także pobudzają jego wyobraźnie. Podobnie jak zabawki imitujące sprzęty domowe czy śmieszna odzież dziecięca. Każde dziecko lubi rysować i malować. Koniecznie trzeba mu to umożliwić kupując blok i kredki lub farby. Większość maluchów bardzo lubi też muzykę. Warto kupić córeczce lub synkowi jakiś instrument specjalnie dla dzieci. Bębenek będzie idealny. Bardzo ważne jest też wspólne czytanie i oglądanie książeczek. Kiedy dziecko polubi jakąś bajkę może jej słuchać codziennie, a z czasem zacznie czytać ją samo.

Wybierając zabawkę trzeba jednak mieć na względzie przede wszystkim to, że dziecko ma się z niej  cieszyć!

Categories
zabawy  
Tags
Share a Comment