Tydzień trzydziesty drugi, czyli twoje dziecko słyszy więcej

20 listopada, 2014

Wyostrzenie się zmysłów dziecka powoduje, że słyszy ono coraz więcej. Na tym etapie jego rozwoju warto postawić na długie rozmowy, czytanie bajek jeszcze nienarodzonemu. Wszystko to bowiem przyzwyczaja potomka do głosu matki, jak również sprawia, że czuje się on bezpieczny.

Z drugiej strony, to okres stosunkowo niebezpieczny. Okazuje się, ze brzuch jest już na tyle duży, że kobieta musi być bardzo ostrożna. Warto pamiętać, że bardzo łatwo może się ona wywrócić, toteż zalecane jest odpoczywanie, jak również siedzenie, leżenie, niewskazana jest pozycja stojąca. Ponadto, pojawić mogą się nudności, zaburzenia widzenia, jak również bóle głowy.

W organizmie dziecka przede wszystkim rozwija się układ oddechowy. To właśnie sprawi, że po opuszczeniu organizmu matki, dziecko będzie mogło swobodnie oddychać. Więcej, pojawiają się również liczne fałdy tłuszczy. Na główce dziecka znacznie więcej włosów, zauważyć można już ich kolor. W tym okresie dziecko nie ma już swobody przemieszczania się, ułożone jest zazwyczaj już w pozycji do porodu, co też sprawia, że często może kopać lub też rozpychać się. Z pewnością to właśnie czuje każda kobieta w tym okresie.

Categories
Tags
Share a Comment