Tydzień szósty, tydzień dolegliwości

25 lipca, 2014

Większości kobiet ciąża, a przede wszystkim jej początki, kojarzą się zwłaszcza z mdłościami i złym samopoczuciem. To właśnie swoistego rodzaju domena szóstego tygodnia, w którym najczęściej pojawiają się wszelkiego rodzaju, takie właśnie dolegliwości. To również ostatni moment na to, aby kobieta rozpoczęła w odpowiedni sposób dbać o siebie – w innym przypadku może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju dziecka.

Na tym etapie rozwoju dziecka, widoczne jest już małe, bijące serce, choć posiada nie dwie komory i dwa przedsionki. Póki co podział, który się dokonał jest dychotomiczny, a specjalistyczna aparatura pozwala na wyodrębnienie jedynie dwóch części. Dokonuje się również dalszy rozwój układu nerwowego, jak również mózgu. Ciekawostką jest, że najszybciej na tym etapie rozwija się wątroba.

Sam embrion jest w dalszym ciągu mały, unosi się w pęcherzyku wypełnionym płynami, które stanowią jego pokarm. Zdjęcia z tego okresu wskazują, że główka dziecka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, niemniej jednak jest to spowodowane przede wszystkim dynamicznym rozwojem mózgu, od którego odstaje rozwój reszty narządów wewnętrznych.

Categories
Tags
Share a Comment