Tydzień szesnasty – zmienia się kobieta, rośnie dziecko

10 września, 2014

W czasie ciąży przyrost wagi, jak również powiększający się brzuch, to kwestia kluczowa, głównie z uwagi na prawidłowy rozwój dziecka. Istotne są jednak i inne elementy, jak choćby powiększające się u kobiety piersi czy też puchnąca błona śluzowa, która może powodować sporadyczne krwawienia. Ulgą mogą być liczne spacery, dzięki którym dostarczany do organizmu jest tlen, jak również świeże powietrze. W przypadku ewentualnych silnych krwotoków zalecana jest konsultacja medyczna, jak również stosowanie ewentualnych kropli do nosa.

Niezmiernie ważne jest, aby kobieta w tym właśnie okresie wyciszyła się, często również odpoczywała. Rosnący brzuch może wywołać serię ewentualnych problemów, głównie związanych z trudnością w chodzeniu czy też zginaniu się.

Dziecko w tym okresie ma już ukształtowane poszczególne organy wewnętrzne, cały czas również intensywnie rośnie. Paznokcie zarówno na rączkach, jak i nóżkach są odpowiednio uformowane, zaś kręgosłup na tyle wytrzymały, że dziecko może prostować zarówno szyję, jak i głowę. W tym też okresie dziecko jest czułe zarówno na dotyk, jak również światło. Warto wspomnieć, że kształtować zaczynają się powieki, które niekiedy – na tym etapie rozwoju – mogą być już całkowicie ukształtowane.

Categories
Tags
Share a Comment