Tydzień piąty, czyli czas wielkich zmian!

20 lipca, 2014

Każdy tydzień ciąży to czas wielkich zmian w organizmie, które to jednak dla kobiety są praktycznie nieodczuwalne. W przypadku omawianego, piątego tygodnia ciąży, kobieta może odczuwać typowe objawy związane z poczęciem, przede wszystkim jednak senność i zmęczenie. Poziom wzrostu hormonów w organizmie powoduje również, że pojawić mogą się mdłości i okresowe bóle głowy, zwłaszcza zaś w godzinach rannych.

W piątym tygodniu ciąży, embrion posiada już zalążki wszystkich poszczególnych i najważniejszych z punktu widzenia życia człowieka, organów. Przede wszystkim kształtować rozpoczyna się mózg, jak również centralny układ nerwowy. Powoli dochodzi również do wykształcenia się serca. Na tym etapie ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu embrionowi, w którym dochodzi do wielu zmian, toteż wielu specjalistów zaleca w tym okresie kobietom przebywanie na świeżym powietrzu i liczne spacery, które pozwolą na wyciszenie się.

W piątym tygodniu embrion jest nie większy niż ziarenko ryżu, niemniej jednak – pod specjalistyczną aparaturą – zauważyć można swoistego rodzaju pasek, który przebiega wzdłuż całego embrionu, a który to jest zalążkiem właśnie centralnego układu nerwowego.

Categories
Tags
Share a Comment