Tydzień dwudziesty piąty, czyli czas kostnienia

30 października, 2014

Wykształcenie się organów wewnętrznych nie oznacza jednak, że dziecko nie rozwija się dalej. W brzuchu matki nie tylko rośnie, ale przede wszystkim w jego organizmie dochodzi do szeregu procesów związanych bezpośrednio z kośćmi i ich twardnieniem. Zmiany zachodzą również w płucach, gdzie zamiast powierza znajduje się płyn owodniowy. Dalej, różowieje również skóra, gdyż zaczynają powstawać w niej naczynia krwionośne.

Dziecko jest już stosunkowo duże i przypomina wyglądem coraz bardziej noworodka. Jego ciało pokryte jest w dalszym ciągu mazią, choć skóra jest już lekko zaróżowiona, znacznie mniej przezroczysta niż jeszcze kilka tygodni temu.

Ten tydzień może być jednak ciężki dla matki. Podkreślić należy, że zmienia się ośrodek ciężkości, zatem kobieta tracić może równowagę lub też po prostu czuć się niezręcznie. Coraz ciężej również wykonywać jej niektóre czynności, przede wszystkim zaś zginać się z uwagi na sporej wielkości brzuszek. Dodatkowo, piersi kobiety w tym właśnie okresie, powoli przygotowują się do porodu i karmienia, toteż mogą wydzielać siarę, czyli mleko, które bogate jest przede wszystkim w przeciwciała.

Categories
Tags
Share a Comment