Trzeci trymestr – trzydziesty pierwszy tydzień

18 listopada, 2014

Początek trzeciego trymestru wiąże się przede wszystkim z pojawieniem się kolejnych dolegliwości, takich, jak: zgaga czy też skurcze nóg. Z drugiej strony, ich występowanie jest indywidualną kwestią organizmu każdej kobiety, to zatem, czy objawy te występują, czy też nie, zależy przede wszystkim od budowy ciała danego przyszłej mamy.

Warto jednak podkreślić, że dzieje się tak dlatego, że dziecko uciska narządy kobiety, niekiedy również wypycha je do góry.

W ciele dziecka również dochodzi do zmian. Przede wszystkim komórki w płucach rozpoczynają intensywne wydzielanie substancji, która zwie się surfaktantem. To środek nawilżający, które uniemożliwia sklejanie się poszczególnych tkanek płucnych. Należy zauważyć, że płuca to najdłuższej rozwijający się organ, który kształtuje się niemal do samego porodu.

Co ponadto to?
Tkanka tłuszczowa, której u dziecka coraz więcej, jest nie tylko coraz grubsza, ale zaczyna również przybierać wyrazistego koloru. Widać coraz mniej organów maleństwa. Warto również wskazać, że tęczówka dziecka – w tym właśnie okresie – rozszerza się i kurczy pod wpływem światła.

Categories
Tags
Share a Comment