To już prawie koniec – tydzień czterdziesty!

22 grudnia, 2014

Tydzień czterdziesty to ostatni praktycznie tydzień ciąży. To właśnie w tym tygodniu kobieta powinna zacząć odczuwać silne skurcze, zanim to jednak nastąpi, może również pojawić się olbrzymie zmęczenie, zniecierpliwienie, jak również zdenerwowanie faktem, iż poród już tuż-tuż.

Sygnałem, który wskazuje, że poród właśnie się zaczyna, jest odejście wód płodowych, jak również silne, powtarzające się regularnie skurcze. W przypadku tych pierwszych, kobieta powinna zauważyć wydzielinę – wodnistą, w kolorze różowo-zielonym.

Rozwój dziecka na tym etapie jest właściwie ukończony, dziecko może samodzielnie egzystować poza organizmem matki. Na etapie samego porodu w jego płucach, jak również sercu zajdą istotne zmiany, które łączyć się będą z koniecznością samodzielnego oddychania.

Na kilka dni przed planowaną datą porodu kobieta może intensywnie czuć dziecko, które będzie wiercić się i delikatnie kopać. Ruchy te są oznaką braku miejsca, dziecko zaś praktycznie nie może już przemieszczać się w brzuchu przyszłej matki.

Categories
Tags
Share a Comment