Powolna zmiana ciężaru ciała, czyli tydzień dziewiąty

10 sierpnia, 2014

W tygodniu dziewiątym większość kobiet będących w ciąży zauważa zdecydowany przyrost masy ciała, choć nie jest to bynajmniej regułą. Okazuje się, że czynniki zewnętrze, takie choćby, jak: stres, sposób odżywiania się czy też tryb życia, skutecznie mogą zniekształcać typowe objawy ciąży, jak również jej przebieg, co jednak nie oznacza, że powinno to przyszłe mamy niepokoić. W przypadku jednak, gdy ciąża przebiega w sposób niemal podręcznikowy, kobieta na tym etapie zauważy, że większość jej ubrań robi się ciasna, co też jest związane z powiększeniem obwodu talii.

Większość kobiet w tym okresie zauważa również zdecydowanie większy apetyt, co wiąże się bezpośrednio z faktem, iż organizm potrzebuje znacznie więcej pokarmów i energii. Choć większość nieprzyjemnych dolegliwości powinno ustąpić w tym już okresie, u niektórych kobiet w dalszym ciągu występować mogą nudności, jak również silne bóle głowy.

Dziecko w dziewiątym tygodniu ciąży ma już wykształcone rączki i nóżki, zauważyć można również palce, które mogą być jednak nadal złączone. Kobiety w tym okresie mogą również odczuwać znacznie częstsze kopnięcia dziecka, co powiązane jest z faktem rozwoju mięśni.

Categories
Tags
Share a Comment