Skuteczne testy ciążowe

24 września, 2014

Test ciążowy pozwala wykryć przeważnie w moczu hormon hCG – gonadotropinę kosmówkową, którą produkuje trofoblast. Test wykrywa obecność hCG, która świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego tzw. blastocysty w błonie śluzowej macicy. Trofoblast zagnieżdża się siódmego dnia po zapłodnieniu. Warunkuje to skok stężenia gonadotropiny kosmówkowej, które narasta do końca pierwszego trymestru, a potem zaczyna widocznie spadać do samego porodu. W drogeriach i aptekach dostępnych jest wiele rodzajów testów ciążowych. Nie każdy z nich okazuje sie tym wiarygodnym. Warto więc dla pewności zakupić kilka różnych testów ciążowych, najlepiej od znanych producentów.

Test ciążowy domowy służy do samodzielnego wykonania. Wiarygodność tych testów to 90% (w zalezności od czułości testu). Czułość testu ciążowego można podzielić na trzy grupy. Poniżej 500 IU/l, wtedy wyniku dodatniego spodziewać się można po 10 dniach od zapłodnienia. Czułość testowa w przedziale 500-800 IU/l (14 dni od zapłodnienia dodatni wynik) i powyżej 800 IU/l (wynik dodatni – po 3 tygodniach od zapłodnienia). Spośród domowych testów na obecność ciąży można wyróżnić test strumieniowy (końcówkę testu zanurza się na kilka sekund w strumieniu moczu), test paskowy (przy użyciu paska testowego), test płytkowy (przy użyciu pipety). W przypadku wykonania testu ultraczułego, można również dość dobrze wyznaczyć dokładną datę zapłodnienia. Inne testy tj. laboratoryjny test moczu oraz test krwi, cechuje wyższa czułość. Wykonywane są w warunkach specjalistycznych, przy tym są bardziej długotrwałe.

Dziś często słyszy się również o testach owulacyjnych – testach płodności. Test owulacyjny pomaga skrócić czas oczekiwania na poczęcie. Statystyczna, zdrowa kobieta potrzebuje do 6 miesięcy, aby zajść w ciążę (zakładając, że dość często dochodzi do współżycia w tym okresie). Na czym polega działanie testów owulacyjnych? Przede wszystkim na efektywnym wykryciu owulacji. Fakt jajeczkowania wyznacza tym samym okres płodny kobiety. Test pokazuje stężenie hormonu luteinizującego (LH) w moczu. Maksymalna ilość LH osiągana jest w czasie 24-36 godzin przed owulacją. Pomiar najlepiej wykonywać w godzinach wieczornych, wówczas przysadka mózgowa wyzwala najwięcej stężenia LH. Test wykonuje się wyłącznie w połowie cyklu, a następnie kontynuuje się do czasu pojawienia się dwóch kresek.

Categories
ciąża  
Tags
Share a Comment