Masaż krocza zmniejsza ryzyko nacięcia przy porodzie

28 maja, 2015
Masaż krocza jest prostą i skuteczną metodą przeciwdziałania nacięciu lub pęknięciu krocza podczas porodu. Powinien być stosowany od 34 tygodnia ciąży i wykonywany za pomocą specjalnych olejków do masażu krocza lub za pomocą olejku jojoba, migdałowego, z kiełków pszenicy.
Masaż krocza jest szeroko stosowany na Zachodzie, dlatego ilość nacięć krocza jest tam znikoma. Wynika to również z faktu, że personel medyczny jest tam bardziej “wrażliwy” i praktycznie nie stosuje zabiegu nacinania – np. w Niemczech współczynnik porodu z nacięciem wynosi 24% w Wielkiej Brytanii już tylko 10%. Polska nadal jest w światowym ogonie stosując zabieg nacięcia przy 86% porodów.
Masaż krocza polega na zmiękczeniu tkanki krocza i zwiększeniu jej elastyczności. Jest bardzo skuteczną metodą przygotowania ciała do porodu. Uniknięcie nacięcie krocza jest ważne dla mamy rodzącej, ponieważ nie tylko zwiększa komfort opieki nad dzieckiem w pierwszych momentach życia, ale znacznie przyśpiesza czas poporodowej rekonwalescencji. Może również stanowić miłą formę współpracy między partnerami wspólnie przygotowujących się do rodzenia.
Categories
ciąża  
Tags
Share a Comment