Kalendarz ciąży

24 października, 2014

Prowadzenie ciąży wiąże się z założeniem specjalnego kalendarza ciążowego. Kalendarz ciążowy prowadzony regularnie wskazuje, jak każdego tygodnia rozwija się płód. Dzięki niemu śledzimy, w jaki sposób kształtują się organy dziecka i kontrolujemy czy ciąża przebiega prawidłowo. Wraz z ciążą zmienia się również ciało przyszłej mamy. Na podstawie kalendarza ciążowego łatwiej jest kontrolować co dzieje się z organizmem kobiety i dziecka. Ciąża trwa ok. 40 tygodni. Okres ten został podzielony na trzy trymestry.

W 6 tygodniu kształtuje sie serce płodu, które kurczy się 65 razy na minutę. Widoczne jest to już podczas badania USG, wówczas rozwija się pierwotne jelito, fragment układu pokarmowego z trzustką i wątrobą oraz gardło. 25 dzień po zapłodnieniu kształtuje się przedni otwór cewy nerwowej, zamyka się kanał nerwowy. W tym okresie trzeba dbać, by podczas kształtowania się najważniejszych dla życia organów wszystko przebiegało bez zakłóceń. Tutaj przede wszystkim samopoczucie matki ma bardzo duży wpływ na rozwój zarodka. 6 tydzień jest wyjątkowy. Kształtowanie się cewy nerwowej wymaga, powoduje, że zarodek jest wyjątkowo wrażliwy na teratogenne działanie alkoholu, leków i tytoniu. W tym czasie wielkość zarodka jest porównywalna do ziarnka pieprzu. W 7 tygodniu bardzo intensywnie rośnie mózg zarodka, kształtują się najważniejsze nerwy. W 9 tygodniu można zidentyfikować już, jakiej płci jest dziecko. Pod koniec trymestru twarz płodu ma już mimikę.
W drugim trymestrze dziecko ma dużo ruchu, wytwarzająca się maź płodowa ma za zadanie zabezpieczyć skórę dziecka, a szkielet dziecka zaczyna kostnieć. Płód ma więcej siły, dlatego wtedy zaczynaja byc odczuwalalne jego mocniejsze ruchy. W 26 tygodniu wykształcają się kubki smakowe, siatkówka oka, zaczyna również kształtować się także pamięć płodu. W 28 tygodniu warto więc, jak najwięcej słuchać muzyki, najlepiej poważnej: Chopin, Bach, Mozart lub relaksacyjnej. To niesamowicie wpływa na spokój dziecka już po porodzie. Mózg zaczyna przetwarzać zdobytą w czasie życia płodowego wiedzę, odczuwanych dotyków czy usłyszanych dźwięków.

Ostatni trymestr ciąży to pora na rozwój gruczołów nadnerczowych, wszystkie narządy i układy są już w pełni wykształcone do samodzielnej pracy. Dziecko zwiększa swoją masę. W naczyniach płodu płynie ok. 300 ml krwiW 40 tygodniu ciąży powinno ważyć prawidłowo ok. 3,5 kg i mierzyć 55 cm. Przed porodem należy jak najwięcej odpoczywać, by mieć jak najwięcej sił na ten najważniejszy moment w trakcie tych 9 miesięcy.

Categories
ciąża  
Tags
Share a Comment