Czego w ciąży nie robić?

24 listopada, 2014

Z pewnością wiele kobiet zastanawia się co może, a czego nie może będąc w ciąży. Odpowiedź bowiem nie jest jednoznaczna, a różne źródła mówią co innego. Poziom niedozwolonych rzeczy zależy przede wszystkim od indywidualnego przypadku. Z pewnością jest on większy, gdy ciąża jest zagrożona. Jednak jeżeli wszystko przebiega prawidłowo, należy pamiętać, że ciąża to nie choroba. Nie powinno się jej przeleżeć na kanapie. Drobny ruch jest bardzo ważny. Oczywiście nie można z tym przesadzić, zwłaszcza, gdy brzuch robi się coraz większy. Wtedy bieganie czy podskoki są już właściwie niemożliwe. Nie należy też podnosić zbyt ciężkich rzeczy. Nasz kręgosłup i tak jest obciążony. Kolejną rzeczą, której należy się wyrzec na rzecz kręgosłupa są wysokie obcasy. W zaawansowanej ciąży w ogóle nie będzie możliwości ich noszenia, lepiej jednak zrezygnować z nich przed pojawieniem się sporego brzuszka. Oczywiście nie powinno się również udawać w podróż samolotem, jeżeli nie musimy tego robić. Zmiany ciśnienia mogą zadziałać niekorzystnie zarówno na nas jak i na płód.
Ponadto będąc w ciąży, należy unikać gorących kąpieli. Mogą one być niekorzystne dla dziecka. Lepiej na okres tych dziewięciu miesięcy przestawić się całkowicie na szybkie letnie prysznice. Kolejne rzeczy, których należy bezwzględnie unikać, stanowią: alkohol, papierosy, środki odurzające, styczność z chemikaliami. Co prawda można usłyszeć głosy, że środki te wcale nie mają negatywnych skutków na płód, jednak żadna odpowiedzialna osoba, nie powinna ryzykować intoksykacją.
Ostatnią rzeczą, której nie należy robić w ciąży, to oczywiście przemęczać się. Mowa o tym nie tylko ze względu na zdrowie dziecka, ale też na samopoczucie matki. Ciąża jest ogromnym wysiłkiem organizmu, dlatego kobieta nie powinna dokładać sobie nadmiernych obowiązków podczas jej trwania.

Categories
ciąża  
Tags
Share a Comment