Biegunka w ciąży

2 kwietnia, 2014

Biegunka pojawić się może z różnych, niekoniecznie groźnych przyczyn. Czasami towarzyszy nam, gdy jesteśmy zdenerwowani  z powodu np. ważnego egzaminu. Zdarza się nam gdy przesadzimy z jedzeniem czy alkoholem. Jednak może być sygnałem różnych chorób, a trwająca długo – doprowadzić do odwodnienia organizmu. W przypadku ciąży zawsze powinniśmy zachować większą ostrożność, tak więc nawet niepozorną biegunkę lepiej skonsultować z lekarzem.

Przyczyny biegunki w ciąży

Przyczyny wystąpienia biegunki u kobiety w ciąży są podobne jak u innych osób. Jednak należy pamiętać, że ciężarne kobiety mogą mieć obniżoną odporność. Zatem  wszelkie infekcje mogą się do nich łatwiej „przyplątać” i być trudniejsze do zwalczenia. Biegunkę wywołują różnego rodzaju wirusy oraz bakterie, którymi zarażamy się przez kontakt z osobą chorą, lub spożywając zakażone pokarmy. Innym powodem oddawania luźnych stolców może być stres, który często przecież towarzyszy ciężarnym, zwłaszcza tym, które obawiają się np. porodu.

 

 

 

Objawy i pierwsza pomoc przy biegunce

O biegunce możemy mówić, kiedy znacznie zwiększa się częstotliwość oddawania stolca. Zmienia się również jego konsystencja – jest półpłynny lub płynny. Jeżeli zauważymy w nim oprócz tego krew, śluz lub ropę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, może być to sygnałem poważniejszej infekcji. Podobnie powinniśmy zareagować jeśli pojawi się gorączka i inne niepokojące objawy. Zanim jednak udamy się do specjalisty, możemy pomóc sobie sami. Można spokojnie zażyć takie preparaty jak np. smecta czy węgiel, które powinny lekko uregulować wypróżnienia. Z domowych sposobów zalecane jest picie odgazowanej coli, jedzenie bananów i suszonych jagód. Bardzo ważne jest uzupełnianie płynów, tak, aby nie doszło do odwodnienia. Szczególnie dobra w tej sytuacji będzie ciepła, gorzka herbata.

Leczenie biegunki w ciąży

Kiedy udamy się do lekarza, przeprowadzi on wywiad i ewentualnie zleci badania konieczne do stwierdzenia co jest przyczyną biegunki. W przypadku niegroźnych infekcji prawdopodobnie przepisze leki, bezpieczne dla matki i dziecka oraz zaleci odpoczynek i lekką dietę. Przy tego typu problemach z trawieniem zaleca się jedzenie np. gotowanych jabłek, rozgotowanego ryżu, kaszek, kleików. Należy unikać napojów gazowanych, słodyczy i tłustych potraw. Nie można lekceważyć biegunki, zwłaszcza będąc w ciąży. Może ona bowiem doprowadzić do odwodnienia,  co groźne jest i dla matki, i dla płodu. Innym skutkiem nieleczonej biegunki bywa zatrucie organizmu, kwasica, brak równowagi elektrolitycznej oraz zaburzenia funkcjonowania nerek. Płód, tak samo jak matka potrzebuje wody oraz niezbędnych składników odżywczych, których oboje nie mogą przyswoić w odpowiedniej ilości, gdy organizm matki zmaga się  z biegunką. Nie należy mylić biegunki chorobowej z tą występującą często na niedługo przed porodem – wtedy to organizm stara się w naturalny sposób oczyścić i przygotować na przejście dziecka przez drogi rodne kobiety. Nierzadko biegunka pojawia się też na początku przebiegu ciąży – bywa jedną z pierwszych oznak ciąży.

Categories
ciąża  
Tags
Share a Comment