11 tydzień ciąży

2 kwietnia, 2014

W zależności od tego, który tydzień ciąży bierzemy pod uwagę, zmiany w wyglądzie i rozwoju dziecka są bardzo duże. Dorastający płód ma spore tempo rozwoju, szczególnie w pierwszych miesiącach swojego życia. Poniżej opowiadamy o jednym z etapów- jak wygląda i czuje się maluszek w 11 tygodniu ciąży? Jak czuje się jego mama? Co dziecko ma już za sobą i z jakimi problemami przyjdzie mu się jeszcze zmierzyć?

W 11 tygodniu ciąży główka stanowi cały czas połowę wielkości płodu. Twarz dziecka jest szeroka, oczy są szeroko rozstawione, a powieki zamknięte. Kości zaczynają ulegać utwardzeniu, poprzez pojawiające się ogniska kostnienia, a kończyny górne nabierają właściwych proporcji. Kończyny dolne wciąż pozostają krótkie i cienkie. Już wkrótce (od 12 tygodnia ciąży) będzie możliwe ustalenie płci dziecka w badaniu ultrasonograficznym (USG).  Między 9 a 12 tygodniem ciąży dziecko zaczyna samodzielnie wydzielać mocz, a raczej oddawać połknięty płyn owodniowy z błon płodowych. Jest to jeden z ważnych etapów jego rozwoju. W okolicach 11 tygodnia ciąży rozpoczyna się też aktywność ruchowa dziecka, ciągle jeszcze nieodczuwalna przez matkę, ale dobrze już widoczna w projekcji USG. Jednym z pierwszych ruchów dziecka jest odruch ssania.

Dla ciężarnej mamy 11 tydzień ciąży z reguły oznacza koniec różnych uporczywych dolegliwości towarzyszących pierwszemu okresowi ciąży- ustępują poranne nudności, kończą się też zazwyczaj plamienia obserwowane wcześniej.

Categories
ciąża  
Tags
Share a Comment