Bajki i baśnie

11 września, 2014

„Dawno, dawno temu żyła sobie królewna” – tak często zaczynają się bajki. Świat dzieci wypełniony jest bajkami i baśniami. Rodzice powinni zadbać o to, żeby właśnie tak było cały czas.

Najlepiej zacząć czytać i opowiadać dziecku bajki, jak jeszcze jest malutkie. Bardzo odpowiednia pora to wieczór, tuż przed pójściem spać. Wtedy dziecko się wycisza, jest spokojne, a po ładnej bajce będzie miało dobre sny. Przyzwyczajenie dziecka do czytania co wieczór nie tylko pozwala mu poznać różne bajki i baśnie, ale też uczy że warto czytać książki. Oczywiście często jest tak, że jeśli dziecko polubi jakąś bajkę chce żeby rodzice czytali mu ją codziennie. Ale dzięki temu córeczka lub synek może też ćwiczyć pamięć. Z czasem zaczyna udawać , że czyta samo chociaż tak naprawdę po prostu zna już na pamięć słowa książeczki. Podobnie jak w przypadku piosenek dla dzieci, regularne przypominanie jakiegoś tekstu pozwala dziecku go zapamiętać, co staje się dla niego powodem do dumy.

Bajki i baśnie rozwijają wyobraźnię dziecka. Zaczyna marzyć , że jest rycerzem, księżniczką czy dobrą wróżką. Często też przebiera się za postacie bajkowe. U niektórych dzieci w ten sposób rozwijają się nawet zdolności aktorskie. Łatwiej jest potem brać udział w przedstawieniach czy występach na dzień mamy w przedszkolu.

Dobrze znana bajka może też przyczynić się do większego poczucia bezpieczeństwa dziecka. Czuje ono, że ma coś własnego, bliskiego. Oczywiście w ten sposób zaczyna się też kształtować charakter, gust, upodobania. Jeśli dziecko wie, że coś lubi to znaczy że zaczyna mieć coraz większą świadomość siebie samego. To już poważny krok do bycia ukształtowanym człowiekiem. Bajki i baśnie mają też często morał. Pokazują dziecku jak warto robić, a czego zdecydowanie unikać. To pierwsza lekcja rozróżniania między dobrem a złem.

Również rodzice mogą wiele zyskać opowiadając bajki. Jeśli wymyśla się je samemu można odkryć zupełnie nowe talenty i umiejętności. Wystarczy uruchomić wyobraźnię, przypomnieć sobie że kiedyś też było się dzieckiem. Poza tym wspólne przeżywanie razem z córeczką czy synkiem przygód bajkowych bohaterów pozwala odpocząć od niełatwych czy monotonnych spraw dnia codziennego.

Categories
Tags
Share a Comment