Zalecane badania przed zajściem w ciążę

16 sierpnia, 2014

Planowanie ciąży wiąże się z licznymi przygotowaniami. Wśród nich na plan pierwszy wysuwają się różnego rodzaju badania. Mają one na celu ocenę stanu zdrowia przyszłej mamy oraz dać lekarzowi lepszy ogląd na to, czy dana ciąża będzie przebiegała prawidłowo czy nie. Zobacz, jakie badania powinnaś wykonać w trakcie przygotowywania się do ciąży.

Zalecane badania przed zajściem w ciążę można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich to badania ginekologiczne. Druga – ambulatoryjne. Badania ginekologiczneto przede wszystkim USG narządu rodnego. Badanie ma na celu wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości, jakie mogą stać się przeszkodą na drodze do zajścia i bezpiecznego donoszenia ciąży. Ponadto jest to także badanie czystości pochwy, które pozwala na ocenę czy nie zagraża nam grzybica pochwy lub inny tego typu stan zapalny. Kobiety planujące ciążę powinny również wykonać cytologię. Lista badań ambulatoryjnych jest o wiele dłuższa. Znajdują się na niej: poziom glukozy – w celu wykrycia i eliminacji cukrzycy; badanie ogólne moczu – w celu wyeliminowania ewentualnych chorób dróg moczowych; morfologia i płytki krwi – w celu szybkiego wykrycia niedokrwistości; badanie na krzepliwość krwi– zalecane w celu eliminacji wystąpienia poronienia; badanie na obecność przeciwciał: toksoplazmy, wirusa cytomegalii, różyczki – choroby te w przypadku kobiet w ciąży mogą okazać się wysoce niebezpieczne dla maleństwa; badania hormonalne tarczycy – niedoczynność może powodować problemy z zajściem w ciążę;podstawowe badania hormonalne – dzięki nim łatwiej zdiagnozować czy ciąża będzie przebiegała prawidłowo; test na kiłę – choroba może mieć poważny wpływ na rozwój ciąży i późniejsze zdrowie dziecka; badanie na zgodność grupy krwibadanie na obecność antygenu HBS. Jeśli do ciąży przygotowuje się kobieta po 35 roku życia, warto by wykonała ona dodatkowo badania genetyczne.

Same badania nie zapewnią jednak bezpiecznej ciąży. Warto więc by przyszła mama zadbała również o swoje zdrowie rezygnując z używek, zmieniając dietę na bardziej zdrową oraz wprowadzając do swojego życia więcej aktywności fizycznej. Aby nie czuła się w tych przygotowaniach osamotniona, powinna też włączyć w nie swojego partnera czyli przyszłego ojca maleństwa. Wymienione elementy wpływają w znaczny sposób na jakość nasienia i mogą też ułatwić poczęcie dziecka.

Categories
Tags
Share a Comment