Przykładowe wykresy i ich interpretacja

16 maja, 2014

Wykres cyklu miesiączkowego przedstawia obserwacje wykonywane w ramach naturalnych metod planowania rodziny. Jedną z najbardziej skutecznych jest metoda objawowo- termiczna. Polega na oznaczaniu dni płodnych i niepłodnych w oparciu o 3 rodzaje symptomów: śluz, temperaturę i stan szyjki macicy w poszczególnych fazach cyklu. Ten ostatni nie zawsze jest brany pod uwagę. Najistotniejszy natomiast jest śluz. Wykres powstaje na karcie obserwacji. Podstawą skutecznej regulacji poczęć jest właściwe interpretowanie zapisów. Dodatkowo najlepszym sposobem na upewnienie się co do okresów płodnych i niepłodnych jest początkowa regularna obserwacja trwająca minimum 6 miesięcy co daje 6 kolejnych wykresów. Można je porównać, ocenić i wyciągnąć określone wnioski. By w ogóle zapoznać się z metodą objawowo- termiczną najlepiej przejrzeć przykładowe wykresy. Mają one postać linii przebiegającej między punktami wyznaczającymi wysokość codziennej temperatury.

W chwili, kiedy ta wyraźnie podnosi się widoczny jest skok. Dodatkowo należy zapoznać się z zasadami interpretacji zmian temperatury, gdyż te mogą być związane nie tylko z owulacją, ale także z innymi przyczynami jak gorączka, stres, czy spożycie większych ilości alkoholu w dniu poprzedzającym pomiar temperatury. Wzrost temperatury utrzymuje się, aż do momentu pierwszych dni miesiączki. Natomiast w czwartym dniu od skoku oznacza się już dzień niepłodny. I tutaj ważne jest oznaczanie na karcie pod wykresem rodzaju śluzu. Ten z kolei najlepiej sprawdzać i oceniać jego wygląd wieczorem. Dopiero połączenie objawów śluzowych z temperaturą daje pełny obraz i odpowiedź na podstawowe pytania.

Gotowe wykresy cykli miesiączkowych można uzyskać w poradniach rodzinnych. Dostępne są również wykresy cykli w formie online z dodatkowym opisem. Dzięki nim każda planująca dziecko para będzie mogą dokonywać własnych obserwacji. Karty do tworzenia wykresów cyklicznych są do pobrania z rozmaitych stron internetowych gotowe do wydruku i domowego stosowania. Można również zasięgnąć opinii w kwestii interpretacji wykresów online.

Categories
Tags
Share a Comment