Przedszkole

26 kwietnia, 2014

Wielu rodziców decyduje się na posłanie dziecka do przedszkola. Zwykle jest to dla niego pierwsza okazja, żeby spędzać czas w większej grupie rówieśników. To ważny krok w rozwoju społecznym dziecka.

To jak córeczka czy synek będą się czuli w przedszkolu zależy od wielu czynników. Dużo zależy od jego charakteru i sposobu wychowywania. Jeśli jest otwarte na świat i innych, nie wstydzi się obcych, lubi poznawać nowe miejsca nie będzie miało raczej większych problemów z zaaklimatyzowaniem się w nowej grupie kolegów i koleżanek. Nawet jeśli nie będzie mamy i taty przez kilka godzin, powinno dobrze się bawić i być wesołe. Dzieci, które są bardziej nieśmiałe, przyzwyczajone do wąskiego grona znajomych twarzy mogą na początku czuć się trochę niepewnie w przedszkolu. Ważne jest wtedy wytłumaczenie dziecku czemu codziennie jest odprowadzane do przedszkola. Można też opowiedzieć mu jakaś historię lub bajkę, która pozwoli inaczej spojrzeć na całą sytuację. Istotna jest także atmosfera w przedszkolu. To czy opiekunki poświęcają każdemu dziecku odpowiednią ilość czasu, czy są wyrozumiałe i serdeczne. Przedszkole to pierwsza lekcja samodzielności dla naszych pociech. Większość z nich na szczęście szybko zaczyna czuć się w nim dobrze i nawet zawiera już pierwsze przyjaźnie. Chętnie też uczy się nowych wierszyków i piosenek.

Zanim dziecko pójdzie do przedszkola warto sprawdzić jakie panują w nim warunki i obyczaje. Oczywiście osoby, które decydują się na prywatne przedszkole mają znacznie większe możliwości pod tym względem. Jeśli chodzi natomiast o placówki państwowe często jest tak, że rodzice martwią się czy znajdzie się miejsce dla ich dziecka w jakimkolwiek przedszkolu. Jest to dość powszechny problem, który niestety w ciągu ostatnich lat wciąż pozostaje nierozwiązany. Bywa też tak, że w końcu udaje się zapisać dziecko do przedszkola, ale takiego które znajduje się na drugim końcu miasta. Ciężko cokolwiek poradzić rodzicom, bo sytuacja taka wynika ze zbyt małej ilości przedszkoli państwowych w stosunku do liczby dzieci w wieku przedszkolnym. Natomiast nie każdego stać na prywatne przedszkole. Placówki państwowe również wymagają pewnych opłat, ale są one znacznie niższe.

Categories
Tags
Share a Comment