Porady dla rodziców

26 kwietnia, 2014

Trudno jest zacząć zajmować się dzieckiem bez wysłuchania wcześniej odpowiedniej porcji porad. Kiedy przychodzi na świat pierwsze dziecko jest to tak nowe i niezwykłe doświadczenie, że nawet najsilniejsza intuicja rodzicielska nie będzie na początku wystarczająca.

Właśnie dlatego organizowane są szkoły rodzenia, zaraz po narodzinach dziecka do domu przychodzi położna, a pisma dla młodych rodziców są jednymi z najczęściej czytanych gazet. Są poza tym różnego rodzaju poradniki, które opisują dokładnie przebieg ciąży, porodu a następnie jak pielęgnować dziecko. Można też tego typu wiadomości znaleźć w Internecie. Wciąż powstają nowe serwisy internetowe, które służą radą i pomocą młodym rodzicom.

Po kilku miesiącach opieka i pielęgnacja maleństwa nie jest już żadnym problemem. Natomiast wciąż jednak rodzą się nowe pytania – czy dziecko prawidłowo się rozwija, czy je wystarczająco dużo, jakie zrobić szczepienia itd… itp… Okazuje się, że na każdym etapie rozwoju dziecka rodzice mają inne wątpliwości, niepewności i pytania. Tak naprawdę szczególnie konkretnych porad oczekują kiedy dziecko skończy już rok i zaczyna się czas, gdy opieka i pielęgnacja to już za mało. Trzeba po prostu zacząć wychowywać swoją pociechę. Odpowiednio reagować na jej złości i wybryki. Pokazywać różne rzeczy i zjawiska. Tłumaczyć wszystkie reakcje i emocje. To bardzo odpowiedzialne zadanie. Chyba każdy rodzic czasami boi się trochę jak mu podoła. Dlatego warto korzystać z wszelkiego rodzaju dostępnych porad.

Bardzo dobrym źródłem wiedzy na temat zachowań dzieci są inni rodzice. Warto szukać z nimi kontaktu, porównywać doświadczenia i radzić sobie nawzajem. Czasem nawet to, że usłyszy się iż ktoś ma podobne wątpliwości może być pomocne. Jeszcze lepiej kiedy opowie nam jak sobie poradził z jakąś sytuacją, która nas trapi. W sumie jednak nie można nigdy zapominać, że intuicja rodzica bywa często najważniejsza. W końcu każdy rodzic zna najlepiej własne dziecko i relacje, które ich łączą. Tak jak wie z jakiej zabawki córka lub synek ucieszy się najbardziej, tak w gruncie rzeczy wie, co jest dla dziecka ważne i jak do niego trafić.

Categories
Tags
Share a Comment