Pielęgnacja dzieci

28 maja, 2014

Już kiedy kobieta jest w ciąży rodzice zaczynają uczyć się jak  pielęgnować dziecko, żeby było zdrowe i zadbane. Oczywiście codzienna pielęgnacja jest związana z utrzymaniem dziecka w czystości i nie dopuszczaniem do niego większej niż to konieczne ilości bakterii, jednak może także wspomagać jego rozwój.

Sposób w jaki pielęgnuje się niemowlę może przyspieszyć na przykład jego rozwój motoryczny. Może też wpłynąć na jego samopoczucie. Jeśli przewijanie, mycie, odkładanie do łóżeczka odbywają się w sposób płynny i spokojny na pewno będzie to dobrze oddziaływało na maleństwo. Ważne jest więc, aby podejść do wszystkich tych czynności w sposób pewny lecz ciepły. Aby było to możliwe na pewno warto wcześniej dowiedzieć się jak najwięcej o przewijaniu, dbaniu o skórę, kąpaniu i przebieraniu dziecka. Na pewno trzeba też zgromadzić wcześniej wszystkie potrzebne kosmetyki i środki higieniczne.  Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiednich ubrankach dla dziecka. W tym celu warto skorzystać z porad dla rodziców, które można znaleźć w różnych książkach, gazetach czy w Internecie.

Kiedy dziecko ma już kilka miesięcy wszystkie czynności związane z jego codzienną pielęgnacją są dla rodziców proste i oczywiste. Z czasem przychodzi pora na zmianę małej wanienki na dużą wannę. Dziecko powinno wtedy siedzieć już samodzielnie. Większość maluchów bardzo lubi wygłupy w dużej wannie. Ma tam sporo miejsca do zabaw gumowymi kaczkami, piłkami, książeczkami itp. Podczas takiej kąpieli warto opowiadać dziecku jakie czynności się wykonuje. Dzięki temu będzie się od razu uczyło coraz więcej o sobie i świecie, a z czasem będzie mu też łatwiej myć się samodzielnie.

Kolejny ważny moment to wprowadzenie szczoteczki do zębów. Szczotkowanie małych ząbków tuż przed spaniem jest naprawdę ważne. Chociaż może się wydawać, że to w końcu dopiero mleczaki, ale popsute ząbki mogą bardzo dokuczać dziecku i zaniżać jego samoocenę.

W końcu przychodzi też czas na pożegnanie z pieluchami. Na pewno trzeba nauczyć dziecko korzystania z nocnika zanim pójdzie do przedszkola. Rodzice wybierają różne metody. Jedni stopniowo przyzwyczajają dziecko do nocnika, nawet jak nie rozumie jeszcze o co chodzi. Inni czekają aż będzie większe i tłumaczą mu wszystko. Każde dziecko oczywiście reaguje też na taką zmianę trochę inaczej. Ostatecznie jednak oczywiście każde z nich wyrasta z pieluch…

Categories
Tags
Share a Comment