Naturalne planowanie a nauka Kościoła

16 lipca, 2014

Metody regulacji poczęć drogą naturalną są przede wszystkim zgodne ze zdrowym trybem życia. To wręcz styl życia, pozwalający małżonkom lepiej się poznać, zacieśnić więź i decydować o posiadanym potomstwie zgodnie z własnym sumieniem. Nauka Kościoła Katolickiego, przychylnie patrzy na NPR. Wszystkie pary planujące wziąć ślub, przechodzą zgodnie z wymaganiami w ramach kursu przedmałżeńskiego szkolenie przygotowujące do życia w rodzinie. Tak najogólniej moglibyśmy to określić. W zakres takich zajęć wchodzi także zapoznanie się z naturalnymi metodami planowania rodziny. Są one wysoce skuteczne, bezpieczne i zgodne z religią katolicką.

Zajęcia z przyszłymi małżonkami prowadzą osoby przeszkolone w tym celu. Ich wiedza musi być w tym względzie obszerna, kompleksowa, tak aby mogli wyjaśnić wszystkie wątpliwości, odpowiedzieć na każde pytanie, i rzetelnie przekazać wiedzę przyszłym małżonkom, by ci wykorzystywali ją świadomie we własnym żuciu. Nie ma tutaj żadnej ingerencji w ciało kobiety czy mężczyzny. Nie używamy środków hormonalnych ani mechanicznych, wyłącznymi narzędziami NPR są obserwacja procesów zachodzących w ciele kobiety ich właściwa interpretacja i zdyscyplinowanie się do systematycznego samobadania w postaci określania śluzu i mierzenia temperatury ciała.

Kościół jednakże nie określa naturalnych metod planowania rodziny, jako metod antykoncepcyjnych. Nie powinny służyć one tylko i wyłącznie własnej przyjemności małżonków, ale raczej do odsunięcia decyzji o posiadaniu potomstwa na bardziej dogodny czas. Może to być związane z predyspozycjami zdrowotnymi, psychicznymi oraz występowaniem czynników zewnętrznych. Religia dopuszcza stosowanie NPR po porodzie, jako, że z wiadomych przyczyn, para nie jest gotowa na kolejne dziecko. Wykorzystując metodę objawowo- termiczną Rötzera, uważaną za najskuteczniejszą spośród wszystkim metod, małżonkowie starają się poznać siebie nawzajem. Uczą się okazywać sobie szacunek, są bardziej odpowiedzialni, żyją w zgodzie z naturą i wyznawaną religią, jeśli należą do wyznawców Kościoła Katolickiego.

Categories
Tags
Share a Comment