Metody NPR po porodzie

28 kwietnia, 2014

Naturalne planowanie poczęć nie daje co prawda tak dużej swobody we współżyciu, jak inne formy antykoncepcji, ale jest zgodne z naturalnym rytmem cykli kobiety. Przy dłuższym stosowaniu daje się oznaczyć okres niepłodny przed owulacją jak i po. Tak, więc zgodnie z naturą możliwe jest cieszenie się sobą w sytuacjach intymnych bez obawy zajścia w ciąże, a jeśli partnerzy poczują się gotowi na przyjęcie do swego domu maleństwa to NPR ułatwi im poczęcie potomka a nawet zaplanować płeć dziecka. Stąd też traktuje się je, jako naturalne metody antykoncepcji oraz planowania narodzin dziecka. Skuteczność w zapobieganiu ciąży jest wysoka. Sięga 97-98%.

Obie metody: Billingsów i Rötzera charakteryzują się jednakową skutecznością. Jednak wiele kobiet zadaje sobie pytanie jak i czy w ogóle warto stosować naturalne sposoby po porodzie. Wtedy organizm jest rozregulowany, procesy zachodzące w narządach płciowych w niczym nie przypominają regularności sprzed ciąży. Hormony muszą powrócić do swoich poziomów, ale na to trzeba czasu. Nadto u kobiet karmiących piersią powrót płodności i regulacja cykli przebiega nieco inaczej niż u tych, które nie decydują się lub nie mogą naturalnie karmić swoich dzieci. WHO dodatkowo karmienie piersią uważa za jedną z metod naturalnych antykoncepcji, jednak by mogła przynosić oczekiwaną skuteczność i dawać kobiecie poczucie bezpieczeństwa musi być stosowana z zachowaniem określonych zasad. Metoda laktacyjnego braku miesiączki z ang. nazywana w skrócie LAM, daje czasową poporodową niepłodność. Jednak zaznaczyć trzeba, że kobieta musi karmić wyłącznie piersią.

Zmniejszenie LAM wywoływane może być odciąganiem pokarmu i poprzez sztuczne dokarmianie butelką oraz podawanie dziecku innych regularnych posiłków. Karmienie w ciągu dnia musi się odbywać co 4 godziny natomiast w nocy nie rzadziej niż co 6 godzin. Z koeli karmione dziecko nie może być starsze jak 6 miesięcy. Poddanie się rygorom tak zwanego ekologicznego karmienia piersią, wzmaga niepłodność poporodową. Jednakże nie wszystkie kobiety mogą sobie pozwolić na wybór tej formy antykoncepcji naturalnej.

Categories
Tags
Share a Comment