Karta obserwacji cyklu miesiączkowego

16 czerwca, 2014

Karty obserwacji cykli miesięcznych to ogromna pomoc dla osób stosujących naturalne metody planowania rodziny. Służą one do zapisywania wszystkich spostrzeżeń dotyczących zmian zachodzących w narządach płciowych kobiety. Chodzi o śluz, temperaturę, jaka może być mierzona w ustach, pochwie lub odbycie, oraz wszelkie dodatkowe informacje. Najistotniejszym czynnikiem informującym o poszczególnych fazach cyklu jest śluz szyjkowy. Szczególną uwagę na jego prawidłowe badanie zapis w karcie obserwacji zwraca metoda Billingsa. Wyróżnia się różne jego postacie:

Śluz płodny– rozciągliwy, mokry dający uczucie śliskości
Śluz niepłodny– mętny. lepki, białawy, nie rozciągliwy.

By móc ocenić w jakiej fazie aktualnie znajduje się cykl, potrzebna jest codzienna obserwacja i zapisywanie spostrzeżeń na karcie. Dla skutecznego i umiejętnego określania dni płodnych i niepłodnych potrzeba co najmniej półrocznego okresu zapoznawania się z objawami śluzu jak i temperatury. Porównanie wszystkich cykli z użyciem kart, daje najlepsze efekty. Dodatkowo poradnie rodzinne oferują w tym zakresie porady. Przeszkolone osoby, pomagają interpretować zapisy. Istotnym jest, wyznaczenie dla par chcących począć dziecko dni najlepszych na ten moment oraz dni zupełnie niepłodnych dla osób, które nie planują jeszcze potomstwa.

Skok temperatury oznacza, że owulacja odbyła się a w czwartym dniu wyższej temperatury rano, oznacza się na karcie obserwacji dni niepłodne. Takie też będą do pierwszego dnia miesiączki, która rozpocznie nowy cykl. Karta po uzupełnieniu, prezentuje wykres, na którym jasno widać, kiedy występuje owulacja. Gotowe karty obserwacji można pobrać z Internetu i wydrukować na każdy miesiąc, tak by ułatwić sobie oznaczanie objawów i notowanie dodatkowych spostrzeżeń. NPR popiera Kościół. Dlatego warto korzystać z poradni małżeńskich funkcjonujących przy poszczególnych parafiach. Tam osoby świeckie, udzielą wszelkich informacji w tym zakresie i pomogą stosować metodę objawowo termiczną wraz z właściwym zapisem na karcie cyklu miesiączkowego.

Categories
Tags
Share a Comment