Kalendarzyk dni płodnych i owulacji

6 maja, 2014

Naturalne planowanie rodziny cieszy się zainteresowaniem, ze względu na dużą skuteczność poszczególnych metod jak i bezpieczeństwo ich stosowania. Dodatkowo daje możliwość poznania swojego ciała, procesów w nim zachodzących. Świadomi małżonkowie, chcący zaplanować poczęcie swego dziecka powinni zwrócić uwagę na te sposoby wyznaczania dni płodnych. Są one pod tym względem obarczone bardzo dużym prawdopodobieństwem, że uda się w niedługim czasie spełnić swoje marzenie o potomku. W ciągu wielu lat lekarze i specjaliści w dziedzinie NPR, zrobili bardzo wiele, by pomóc regulować poczęcia w związku. Dodatkowo dali również możliwość zapoznania się z kobiecymi cyklami miesiączkowymi mężczyznom, co zacieśnia bliskość między małżonkami, ponieważ stosowanie NPR to powinna być wspólna decyzja obojga.

Najstarszą z metod wyznaczania dni płodnych jest tak zwany kalendarzyk małżeński. Przez wiele osób krytykowany, ale i posiadający duże grono zwolenników. Podobnie jak inne sposoby naturalnego planowania poczęć ma swoje zalety i wady. Te drugie związane są głównie z występowaniem nieregularnych cykli miesiączkowych. Jednak, jeśli kobieta prowadzi unormowany tryb życia, to jest kładzie się spać i wstaje o jednakowej porze, ma stałą pracę, niepowodującą nadmiernych stresów, nie pali i nie spożywa w nadmiarze alkoholu, nie cierpi na przewlekłe choroby, jest duże prawdopodobieństwo, że jej cykle będą regularne. W takim układzie można wypróbować ocenę płodności przy użyciu kalendarza dni płodnych i owulacji.

Trzeba na początku wyróżnić dni płodne. Są to te dni, kiedy może dojść do zapłodnienia komórki jajowej (trzeba brać pod uwagę również długość życia męskich komórek rozrodczych, która wynosi nawet 72 godziny), natomiast owulacja występuje raz i komórka kobieca przeżywa do 24 godzin. Głównym celem kalendarzyka jest wskazanie dnia owulacji, oparte na wcześniejszej 12-miesięcznej obserwacji długości cykli miesiączkowych. Wtedy to wyznacza się pierwszy dzień płodny odejmując od najkrótszego z cykli liczbę 20. Natomiast ostatni dzień płodny oblicza się odejmując od liczby dni cyklu najdłuższego 11.

Categories
Tags
Share a Comment

Najnowsze komentarze

    zobacz

      kredyty bez biku dla zadłużonych
      szybkie kredyty i pożyczki bez zaświadczeń o dochodach weryfikacji w bik nawet do zł olsztyn okolice zapraszamy