Czym jest naturalne planowanie, wady i zalety

26 listopada, 2014

Natura, tak kieruje życiem kobiety, że jest ono oparte o cyklicznie procesy. Zachodzą one w jej organizmie w sposób powtarzalny, dając jej możliwość wydania potomstwa na świat. Jednak, możliwość poczęcia dziecka, to tak naprawdę tylko kilka dni w miesiącu. Cały cykl miesięczny składa się z dni płodnych, niepłodnych oraz kilkudniowego krwawienia, podczas którego następuje złuszczanie się macicy, w której nie zagnieździł się płód. Każdy z tych etapów występuje w określonych dniach. Dzięki naturalnemu planowaniu, kobiety, mogą określić, kiedy jest najlepszy czas na poczęcie dziecka. Zamiarem NPR jest także dawanie poczucia bezpieczeństwa małżonkom, w momencie, kiedy chcą to poczęcie odsunąć w czasie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy na świecie dopiero co pojawiło się maleństwo, ze względów zawodowych jak i finansowych. Czynniki te mają bardzo duży wpływ na możliwości utrzymania rodziny i zapewnianie jej godnego bytu.

Z całą pewnością można stwierdzić, że naturalne planowanie jest bezpieczne dla zdrowia, inaczej niż powszechne środki antykoncepcyjne jak też skuteczne. Skuteczność NPR opiera się na systematycznych obserwacjach, zapisach dokonywanych pomiarów temperatury i zdyscyplinowaniu się. Rytm życia intymnego kobiety i mężczyzny, nadawany jest przez stosowane metody naturalnego planowania. To może być uznane, jako wada, tym bardziej, że określenie dni niepłodnych przed owulacją bywa bardzo trudne i wymaga przynajmniej półrocznego obserwowania cykli i dokładnego notowania.

Wady NPR to dla niektórych osób konieczność pamiętania o mierzeniu temp. ciała w określonym miejscu i stałej godzinie, co szczególnie po urodzeniu dziecka może być bardzo problematyczne. Dodatkowo świeżo upieczone mamy, mogą mieć trudności z odczytywaniem objawów i ich interpretowaniem, gdyż ciało musi powrócić do stanu sprzed ciąży. Chodzi tutaj o poziom hormonów, uregulowanie cykli miesiączkowych oraz karmienie piersią. Niemniej jednak NPR ma swoje zalety i osoby, które je stosują to potwierdzają. Zwiększa więź między małżonkami, jest bezpieczne dla zdrowia, zwiększa szansę poczęcia i jest zgodne z nauką Kościoła.

Categories
Tags
Share a Comment