27 tydzień ciąży

2 kwietnia, 2014

Zastanawiasz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu? Jesteś przyszłą mamą i chciałabyś znać etapy rozwoju swojego dziecka i kamienie milowe w jego dorastaniu płodowym? Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży możesz z łatwością dowiedzieć się również do czego właśnie przygotowuje się Twoje dziecko i co już osiągnęło. Jeśli nie wiesz, nic trudnego- poniżej znajdziesz kalkulator ciąży, który umożliwi Ci proste obliczenie, w którym tygodniu ciąży się znajdujesz. Opowiemy także co nieco o kalendarzu ciąży i tym, jak rozwija się dziecko w ciągu całych 9 miesięcy ciąży. Przyszła mamo, zachęcamy do pasjonującej lektury o świecie wewnętrznym małej istoty ukrytej w Twoim wnętrzu!

 

 

 

Kalkulator ciąży 

Z pomocą kalkulatora ciąży łatwo ustalisz,  który to tydzień i będziesz mogła porównać go z przedstawionym niżej kalendarzem ciąży. Według najbardziej rozpowszechnionej teorii wiek ciążowy liczy się, szacując dni od ostatniej menstruacji. Przykładowo: jeśli pierwszy dzień ostatniej menstruacji wypadał 15 sierpnia bieżącego roku i w międzyczasie potwierdził się fakt, że jesteś w ciąży, według kalkulatora jest to 4 tydzień ciąży. Tym sposobem posłuży się również lekarz podczas wizyty kontrolnej i na podstawie wyliczonej daty ustali termin porodu. Termin porodu jest jednak bardzo orientacyjną datą- mogą istnieć dwutygodniowe odchylenia od terminu w obydwóch kierunkach czasowych. Tylko niewielki procent kobiet (poniżej 10% ) rodzi swoje dzieci dokładnie w dniu wyznaczonym przez ginekologa.

Kalendarz ciąży

W zależności od tego, który tydzień ciąży bierzemy pod uwagę, zmiany w wyglądzie i rozwoju dziecka są bardzo duże. Dorastający płód ma spore tempo rozwoju, szczególnie w pierwszych miesiącach swojego życia. Miesiące późniejsze służą lepszemu dopracowaniu wszystkich funkcji organizmu i jego synchronizacji. Poniżej opowiadamy o jednym z etapów- jak wygląda i czuje się maluszek w 27  tygodniu ciąży? Jak czuje się jego mama? Co dziecko ma już za sobą i z jakimi problemami przyjdzie mu się jeszcze zmierzyć?

27 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży to już naprawdę zaawansowany etap rozwoju nowego człowieka. Dziecko urodzone w tym tygodniu ma realną szansę na przeżycie, choć miałoby jeszcze spory problem z samodzielnym oddychaniem. Nasz maluch ma już otwarte oczy ( na razie są niebieskie tak jak u wszystkich dzieci), głowę porastają mu pierwsze włosy, a całe ciało pokryte jest delikatnym płodowym meszkiem. Rozwija się tkanka tłuszczowa pod skórą, która nada mu znany wszystkim kształt pulchnego niemowlaka. Jego układ nerwowy jest już na tyle rozwinięty, że może koordynować oddychanie i ciepłotę ciała. Średnia waga dziecka w tym okresie wynosi około 1700 g, a jego długość 28 cm. Przed maluszkiem już tylko kilka ostatnich tygodni przygotowań i dzień wielkiego wyjścia na świat.

Mama w tym okresie ciąży czuje się z reguły dobrze. Ruchy dziecka są już doskonale wyczuwalne. Niekiedy u kobiet może pojawić się w tym okresie wyciekanie mleka z brodawek sutkowych- jest to pierwsze mleko, tak zwana siara. Zjawisko to nie jest powodem do niepokoju, aby pohamować wyciekanie mleka należy unikać drażnienia brodawek i pod żadnym pozorem nie wyciskać mleka, byłby to bodziec do jego dalszej produkcji.

Categories
Tags
Share a Comment